Bezbolesne badanie fiberoskopem

Badanie wewnętrzne górnych dróg oddechowych to bardzo delikatna czynność, do której potrzebne jest odpowiednie urządzenie, które nie skaleczy ścianek nosa czy gardła, ale pozwoli na dokładny wgląd w ich stan a także pozwoli zbadać stan zdrowia.

Urządzenie do badania górnych dróg oddechowych

fiberoskopAby bezboleśnie przeprowadzić badanie nosa, gardła czy nawet ucha niezbędny jest fiberoskop. Jest to urządzenie podobne do endoskopu, lecz jest znacznie mniejsze dzięki czemu pozwala dostać się do trudniej dostępnych miejsc wewnątrz naszego ciała. W większości przypadków służy do przeprowadzania badań pomagających w diagnozowaniu zmian i chorób górnych dróg oddechowych a także pozwala zajrzeć do tchawicy i ocenić jej stan. Ponadto, lekarze używają go do sprawdzenia przewodu pokarmowego, jeżeli doszło do połknięcia ciała obcego. Pomaga on wtedy w lokalizacji przedmiotu i sprawdzeniu czy nie doszło do skaleczeń. Fiberoskop to kabelek zakończony kamerą, który podpięty jest do bazy z panelem sterowania połączonej z monitorem, na którym wyświetlany jest obraz na żywo. W przypadku pacjentów z nowotworem, fiberoskop może również służyć do pobierania tkanek do dalszych badań. Z uwagi na to, że całe badanie jest bezbolesne lekarze nie stosują znieczuleń. Wyjątkiem są pacjenci, którzy mają bardzo silny odruch wymiotny, lecz przy odpowiednim oddychaniu i opanowaniu nerwów nawet tacy pacjenci radzą sobie świetnie. Ogromną zaletą fiberoskopu jest możliwość przeprowadzenia badania u dzieci z racji jego małego rozmiaru a także dzięki temu, że badanie nie sprawia bólu co głównie jest jedynym lękiem najmłodszych pacjentów.

Fiberoskopia w żadnym stopniu nie spowoduje dyskomfortu podczas wykonywania badania a lekarz będzie mógł dokładnie ocenić zmiany w przewodach. Umożliwienie specjaliście takiego wglądu może uratować przed pogorszeniem stanu zdrowia.