Bydło i solidne dla nich ruszta

Produkcja mleka to bardzo wymagające i pracochłonne zajęcie, które przy najmniejszym błędzie hodowcy, potrafi przynosić ogromne straty, które bardzo ciężko jest wyrównać. Ceny na rynku są niepewne, ale prawdziwy pasjonat i hodowca z powołania, nie przejmuje się takimi problemami, lecz szuka rozwiązań.

Solidność ruszt, a zdrowie bydła

Podstawą i całym fundamentem produkcji mlecznej jest krowa, której to wydzielina gruczołów mlecznych jest pożądanym i cenionym na całym świecie surowcem, przeznaczanym zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i przetwórstwa. Ten wszechstronny biały płyn służył na przestrzeni lat do rozmaitych celów, produkcja serów rozmaitych rodzajów, jogurty, kefiry, masło i wiele, wiele innych. W dzisiejszej Europie, podstawową rasą krów produkującą mleko spożywcze jest rasa Holsztyńsko-fryzyjska, która jest stosowana w formie czystej lub z domieszkami innych ras, takich jak simental, czy jersey. Wydajność mleczna to główna cecha jaką bierze się pod uwagę podczas dobory zwierząt, tak też było na przestrzeni lat, co poskutkowało krowami o wydajności znacznie przekraczającej dziesięć tysięcy litrów rocznie, co teraz jest celem i dobrym standardem, a kiedyś było czystą fantastką. Podatność tych zwierząt na choroby i schorzenia wzrosła niestety wraz z wydatnością, co wymusza niezwykłą ostrożność i dbałość o ich zdrowie, jednym z problemów technicznych na wielkich i małych fermach jest nieprawidłowa budowa posadzek. Najlepszym rozwiązaniem są solidne ruszta betonowe dla bydła, które pozwolą uniknąć niepożądanych technopatii i uszkodzeń racic. Schorzenia te to główna przyczyna spadków mleczności, która jest bardzo trudno wykrywalna, ze względy na brak należytej uwago poświęcanej budowie ruszt. Posiadanie ruszt nie wystarczy, gdyż muszą być one odpowiednio skonstruowane, budowa powinna zapobiegać zapychaniu i wspomagać samooczyszczanie, uzyskuje się to dzięki odpowiedniemu kształtowi przęseł, węższe u dołu, szersze u góry. Solidność i wytrzymałość też nie są bez znaczenia, gdyż słabe ruszta mogą pękać i przyczyniać się do urazów.

Wydajność stada opiera się nie tylko na prawidłowym doborze zwierząt, ale także na odpowiednim ich traktowaniu oraz właściwej konstrukcji budynków gospodarskich. Rozważne zaplanowanie budowy i zastosowanie najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych środków do wykonania, jest podstawą prawidłowego funkcjonowania infrastruktury.