Czym jest malowanie proszkowe?

 

Wśród różnych sposobów pokrywania powierzchni farbą, uwagę zwraca metoda malowania proszkowego. Na czym ona polega i czym różni się od tradycyjnych sposobów aplikacji farby? Czy nanoszenie lakieru tym sposobem jest opłacalne i ekologiczne? A czy zalety mają przewagę nad wadami? Pytań jest wiele i aby na nie odpowiedzieć, należy przyjrzeć się istocie malowania proszkowego.

Jakie korzyści płyną z malowania proszkowego?

malowanie proszkowe śląskPokrywanie różnych powierzchni farbami służy przede wszystkim względom estetycznym. Ludzie lubią nadawać poszczególnym przedmiotom różne kolory. Nie jest to jednak jedyna funkcja lakierów i farb. Równie ważną rolę pełni ochrona przed zniszczeniem spowodowanym użytkowaniem oraz warunkami zewnętrznymi. Malując powierzchnię, zabezpiecza się ją po prostu przed szkodliwymi czynnikami. Zwykle farby nanosi się za pomocą pędzla, ale tak się nie dzieje, gdy chodzi o niesamowite malowanie proszkowe Śląsk. Polega ono na nanoszeniu farby w postaci proszku metodą tak zwanego natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Dzięki temu farba przywiera do powierzchni. Następnie polakierowany przedmiot umieszczany jest w piecu, gdzie w temperaturze sięgającej 200 stopni Celsjusza, farba jest wypalana i utrwalana. Ulega stopieniu, dzięki czemu tworzy powłokę oraz staje się wytrzymała i odporna. Wykazuje cechy niepodatności na korozję, zmiany temperatury, substancje chemiczne, a także i uszkodzenia mechaniczne.

Malowanie proszkowe wykazuje szereg zalet. Potrafi zamaskować niedoskonałości przedmiotu,, pokrywając go dokładnie i bardzo precyzyjnie. Sprawia, że jest bardziej wytrzymały. Przy tym ta metoda jest bardziej przyjazna środowisku. Nie emituje bowiem szkodliwych substancji, a niewykorzystany materiał malarski można odzyskać i użyć ponownie.