serwer do przechowywania danych

Dane w chmurze

Trzymanie ważnych danych na naszym dysku twardym jest dzisiaj raczej dość ryzykowne. Dyski nie są nośnikami, które są w stanie wiecznie i bezawaryjnie trzymać dla nas dane bez ryzyka ich utraty. Taki dysk może się popsuć w najmniej oczekiwanym momencie i wtedy wszystkie nasze bezcenne dane zostaną utracone na zawsze jeśli wcześniej nie zrobiliśmy ich kopii.

Serwery przechowujące dane

serwer do przechowywania danychJeszcze nie tak dawno temu mało kto myślał o przechowywaniu danych gdzieś indziej niż na dysku twardym. Robiło się wtedy kopie zapasowe na płytach, które jednak okazywały się równie zawodne jak sam dysk. Były wtedy pomysły odnośnie przechowywania tych danych w sieci, jednak szybkość tamtejszego przesyłania danych pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie przy szybkiej sieci na nowo powrócono do tego tematu i to już tym razem z większym sukcesem. Obecnie serwer do przechowywania danych to najlepsza możliwa metoda na ich gromadzenie. Nie musimy przez to używać naszego zawodnego dysku, a wszystkie dane są dostępne na wyciągnięcie ręki w chmurze. Współczesne oprogramowanie jest w stanie tak prowadzić dostęp do tych danych, że nie zauważymy różnicy, czy znajdują się one na naszym dysku, czy też na serwerze danych w sieci. Oczywiście różnica jednak jest, ponieważ dochodzą tutaj kwestie bezpieczeństwa ich przechowywania. Na serwerze nie znikną one na skutek awarii i będziemy mieli do nich dostęp z dowolnego innego komputera.

Usługi przechowywania danych w chmurze są coraz bardziej popularne. Za naprawdę niewielkie pieniądze, za które nawet nie kupimy dużego dysku będziemy mogli przechować nasze dane przez kilka lat. To dość opłacalne biorąc pod uwagę, że zyskujemy także niczym nieograniczony dostęp do tych danych i bezpieczeństwo, że nic im się nie stanie, ponieważ są one odpowiednio zabezpieczone.