Dekoracyjne płyty z betonu

Beton jest jednym z najbardziej pierwotnych materiałów stosowanych w budownictwie. Archeologowie odkryli, że już w starożytności ludzie wykonywali mieszanki połączone z trzech składników: spoiwa, kruszywa i wody i wykorzystywali je do wznoszenia równego rodzaju obiektów. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że beton jest najpowszechniej używanym materiałem konstrukcyjnym.

Nowoczesny beton dekoracyjny

betonowa płyta dekoracyjnaJednak rozwój technologii pozwolił na to, aby zastosować beton nie tylko do wznoszenia konstrukcji. Nowoczesne betony architektoniczne, które mogą uzyskiwać bardzo ciekawe powierzchnie, są używane do produkcji dekoracyjnych kafli. Betonowa płyta dekoracyjna może występować w bardzo różnych rozmiarach i być stosowana zarówno we wnętrzach jako okładzina ścian i podłóg, jak i na zewnątrz przy wykańczaniu elewacji. Najczęściej beton łączy się z innymi materiałami, aby uzyskać jeszcze bardziej ciekawe wnętrza. Betonowe kafle elewacyjne, które są podwieszane na specjalnych wieszakach, będą bardzo dobrze prezentowały się obok podobnej wielkości płyt wykonanych ze szkła. Ciężkie i masywne wykończenia z betonu, automatycznie uzyskują trochę lekkości i nowoczesności, jeśli połączymy je z krystalicznie czystym szkłem. Dlatego architekci tak często sięgają po tego typu rozwiązania i łączą ze sobą rożne materiały, które z pozoru mają zupełnie inne zastosowania i właściwości.

Betonowe płyty mają bardzo dużo zalet. Po pierwsze są dosyć spore, więc ich montaż nie trwa zbyt długo. Dodatkowo, dzięki specjalnym domieszkom zastosowanym w czasie produkcji, są bardzo odporne na rożnego rodzaju czynniki. Bardzo łatwo jest uzyskać beton, który będzie odporny na karbonatyzację lub działanie chlorków i soli, więc możemy swobodnie używać go w dużych miastach, w których ruch samochodów jest duży.