Gdzie można wynająć pracownika z Ukrainy?

Na polskim rynku pracy niestety brakuje doświadczonych fachowców, chętnych do pracy. Nic więc dziwnego, że w wielu miejscach zatrudnieni są obywatele Ukrainy, którzy przebywają za granicą na okres tymczasowy lub stały. Przedsiębiorcy bardzo chwalą sobie ich zaangażowanie w pracę oraz posiadane umiejętności. Wraz z możliwością zatrudnienia obcokrajowców na terenie Polski, powstały profesjonalne agencje pracy, które wynajmują pracowników do wykonania określonych zadań.

Warunki wynajęcia pracowników z Ukrainy

wynajem pracownikówKażdy właściciel firmy, który jest zainteresowany zatrudnieniem Ukraińców, powinien skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem takiej agencji, aby poznać warunki współpracy. Cały wynajem pracowników odbywa się poprzez kontakt z agencją – pracodawca z nimi ustala warunki zatrudnienia i stawki oraz zakres wykonywanych obowiązków. Z kolei agencja organizuje zakwaterowanie i transport pracowników, a także, co najważniejsze, zajmuje się wszystkimi wymaganymi kwestiami w urzędach – polskim i ukraińskim. Agencje działają zwykle w obu krajach, dlatego za granicą przeprowadzają rekrutacje, aby móc zaoferować polskim przedsiębiorcom, wyłącznie samych doświadczonych i odpowiednio wykwalifikowanych fachowców. Wielu z nich potrafi porozumiewać się w języku polskim, co wpływa na jakość i dokładność wykonywanych prac. 

Ukraińcy najczęściej są zatrudniani jako pracownicy fizyczni, m.in. na budowach, w zakładach produkcyjnych i na magazynach oraz sklepach spożywczych. Wielu z nich posiada odpowiednie wykształcenie i posługuje się płynnie w obcym języku. Stawki za wynajem pracowników zależy od ustaleń z agencją, rodzaju i długości zatrudnienia oraz dodatkowych wymagań ze strony przyszłego pracodawcy, m.in. pod względem kwalifikacji.