Inne zabawki dla dzieci

W świecie, w którym nasze dzieci od najmłodszych lat otoczone są zewsząd elektroniką, staramy się, by miały również dostęp do zabawek, które zupełnie nie mają z nią powiązań. Chcemy wykształcić u nich kreatywność i swobodę myślenia, co doskonale rozumieją producenci dziecięcych zabawek. Dzisiaj przedstawię Wam zabawki, które zadowolą każde dziecko.

Zabawki rozwijające wyobraźnię i kreatywność dziecka

zabawki MontessoriZabawki są częścią otoczenia dziecka, która pozwala mu na swobodne obserwowanie i poznawanie świata. Dlatego też zabawki Montessori zachęcają dziecko do aktywności, kreatywnego myślenia i ćwiczenia motoryki. Nie ma w nich niczego grającego i świecącego. Producenci zajmujący się zabawkami Montessori kierują się założeniem, że jedna pomoc, czy też jedna zabawka, służy do nauki pojedynczej umiejętności. Wszystko po to, by dziecko mogło się w pełni koncentrować na jednej rzeczy. Jeśli więc chodzi o rozwijanie umiejętności rozróżniania rzeczy małych i dużych, to wszystkie przedmioty są w tego samego kształtu i koloru, różnią się od siebie wyłącznie wielkością. Jeśli zaś chodzi o rozróżnianie kolorów, to przedmioty są na wszystkich płaszczyznach identyczne, różnią się od siebie wyłącznie barwą. Zabawki Montessori to narzędzia, którymi da się wykonywać prawdziwą pracę. Dzięki temu dziecko nie traci nimi zainteresowania i może je wykorzystywać w różnoraki sposób. W zabawkach Montessori niezwykle istotna jest też sensoryka, czyli kształcenie zmysłów, dlatego wiele z nich służy do rozróżniania zapachów i ciężarów.

Scharakteryzowane powyżej zabawki wywodzą się z filozofii Marii Montessori, która pracowała z dziećmi i opracowała odpowiednie podejście do każdego dziecka, dbając nie tylko o jego rozwój fizyczny, ale również intelektualny i duchowy. Jej metody są coraz chętniej wykorzystywane przez rodziców i przedszkola.