Jakie oświetlenie montuje się teraz w terrariach?

W ostatnim czasie możemy zaobserwować bardzo gwałtowny rozwój hodowli zwierząt egzotycznych. Większa dostępność szeregu ciekawych gatunków z różnych rodzin kusi coraz większą rzeszę sympatyków. Jak w każdej dziedzinie, także i tu daje się zauważyć zmieniające się trendy.

Oświetlenie terrarium listwą z diodami – same plusy?

listwa aluminiowa ledJeszcze dwadzieścia – trzydzieści lat temu terrarystyka w naszym kraju zaledwie raczkowała, a skromny wybór kilku najpopularniejszych gatunków był dla wielu marzeniem nie do osiągnięcia. Wówczas królowały gatunki duże i widowiskowe. Hodowca zadowalał się jednym ogromnym pytonem, wystrój terrarium nie był istotny i przypominał raczej hodowlę towarową a nie ozdobę mieszkania. Nikt też nie dbał specjalnie o roślinność w swoim zbiorniku, liczyło się tylko widowiskowe, duże zwierzę. Obecnie natomiast terrarystyka weszła na zupełnie nowy poziom. Współczesne terraria mają być jak najwierniejszym wycinkiem naturalnego biotopu, zwierzęta w nich, najczęściej kilka gatunków jednocześnie mają zgodnie ze swoim naturalnym behawiorem kamuflować się wśród bujnej roślinności. Wiąże się to oczywiście z wysokimi wymaganiami środowiskowymi, bujna szata roślinna wymaga szczególnie szerokiego spektrum światła. Współczesna technologia wychodzi jednak na przeciw oczekiwaniom klientów. Specjalistyczna listwa aluminiowa led pozwala na oświetlenie zbiornika każdym kolorem światła według zapotrzebowania flory w nim żyjącej. 

Aktualnie, w przeciwieństwie do tego co było kiedyś, ceny zakupu oświetlenia są naprawdę groszowe. Ledy generują także mniej ciepła, mamy więc lepszą kontrolę nad temperaturą. Odpowiednie zestawienie żółtego, niebieskiego i czerwonego spektrum światła daje szybki wzrost roślin i oprócz tego niesamowity efekt wizualny.