Kiedy zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

Gabinet ortodontyczny to miejsce, w którym specjalista zajmie się zgryzem pacjenta. Wady zgryzu są bardzo popularne – zwłaszcza wśród dzieci. Najlepiej radzić sobie z nimi jak najszybciej. Do pewnego roku życia wizyta u ortodonty jest bezpłatna, refundowana, dlatego rodzice powinni korzystać z tej możliwości.

Możliwości leczenia ortodontycznego zależnie od wieku

ortodontaW gabinecie ortodontycznym można skorzystać z takich metod leczenia wad zgryzu jak np. Założenie aparatu ortodontycznego. Oczywiście na rynku jest obecnie całe mnóstwo typów takich aparatów. Aparat zawsze jest dostosowany do zgryzu konkretnego pacjenta. W trakcie leczenia może okazać się, że aparat trzeba zmienić. Niektórzy nawet po leczeniu aparatem ortodontycznym muszą nosić przez cały czas specjalną szynę z tyłu zębów. To ortodonta może wyleczyć skrzywienie jednego, kilku zębów czy większości zębów w jamie ustnej. Leczeniu ortodontycznemu podlegają tylko zęby stałe. Z biegiem lat zęby coraz bardziej zakotwiczają się w szczęce i żuchwie. W związku z tym ich leczenie z czasem staje się trudniejsze. Trudniej wyprostować krzywe zęby u 30-latka, aniżeli u 10-letniego dziecka. Dlatego z usług ortodontycznych należy korzystać jak najwcześniej. Zakup aparatu ortodontycznego na oba łuki zębowe to kwestia kilku tysięcy złotych. Nie każdego na to stać, ale jest to inwestycja na całe życie.

Warto zainwestować w swoje uzębienie. Krzywe zęby znacznie trudniej jest dokładnie wyczyścić. Mogą też powodować ból, podrażniać śluzówkę dziąseł, języka. Gromadzenie się zanieczyszczeń pomiędzy takimi zębami powoduje szybsze powstawanie płytki nazębnej. Ta z kolei prowadzi do niszczenia, psucia się zębów. Ortodonta może podjąć decyzję o usunięciu niektórych zębów przed leczeniem – zwłaszcza zębów ósemek, które często wyrastają krzywo lub w ogóle się nie wyżynają z dziąseł.