Gdy różnica między szerokością roboczą, a szerokością pasa rozrzutu jest dwukrotnie większa, to niezbędne jest wyposażenie rozrzutników w urządzenia umożliwiające równomierne rozrzucanie obornika przy granicy pola. Brak takiego urządzenia stanowi zagrożenie dla stref ochronnych źródeł i ujęć wody, brzegów zbiorników, oraz cieków wodnych.
Efektywne wykorzystanie rozrzutników obornika
W rolnictwie ekologicznym zalecane jest stosowanie tylko nawozów organicznych, co może spowodować nagromadzenie organicznych związków azotu, które są zagrożeniem dla środowiska przyrodniczego. Rozsiewacze tarczowe są wyposażane w odpowiednie urządzenia do siewu granicznego. Brak takich urządzeń w szerokopasmowych rozrzutnikach obornika uniemożliwia spełnienie wymagań, wynikających z przestrzegania określonych rozporządzeń i zasad dobrej praktyki rolniczej. Producenci maszyn rolniczych oferują efektywne rozrzutniki obornika różniące się ładownością, rozwiązaniami konstrukcyjnymi przyczepy, rodzajem adaptera itp. Rodzaj adaptera decyduje o szerokości roboczej rozrzutnika i jakości pracy, chociaż zawsze musi być spełniony warunek, że wartość wskaźnika nierównomierności pokrycia pola obornikiem nie może być większa niż 20 %. Producenci stosują trzy typy adapterów, są to adaptery z bębnami poziomymi, pionowymi i adaptery talerzowe z przystawką rozdrabniającą.
Zastosowanie adapterów poziomych okazuje się najbardziej optymalne, gdyż powoduje że różnica między szerokością roboczą rozrzutnika, a szerokością pasa rozrzutu jest niewielka i wynosi nie więcej niż 1 m. Jeśli rozrzutnik z tego typu adapterem porusza się po obrzeżu pola, zachowując wskazaną szerokość roboczą, wówczas obornik może być przerzucony poza granice pola na odległość nie większą niż pół metra.