Klatka dla ptaków hodowlanych z rynienką na jaja

Coraz więcej hodowców interesuje się hodowlą przepiórek. Aby jednak taka hodowla przynosiła oczekiwane zyski, należy zapewnić ptakom jak najlepsze warunki zoohigieniczne. Ptaki hodowlane przetrzymywane są w specjalnych klatkach.

Klatka dla ptaków z tacą na odchody

klatki dla przepiórekIstnieją klatki przeznaczone do hodowli przepiórek, ale równie dobrze w takich klatkach można hodować kuropatwy czy kury ras małych. W Polsce dość często hodowane są przepiórki ras japońskich. Nie potrzebują one dużych klatek. Zaletą klatek dla przepiórek jest z pewnością to, że są to urządzenia całkowicie składane. Klatki tego typu przeznaczone są dla ptaków dorosłych. W klatce znajduje się specjalna rynienka, do której trafiają przepiórcze jaja. W ten sposób można pozyskiwać zarówno jaja konsumpcyjne jak i jaja wylęgowe. Jaja trafiają bezpiecznie do rynienki, dlatego nie zostają zabrudzone przez odchody ptaków – po prostu nie pozostają na ściółce. Takie klatki dla przepiórek mają odpowiedni stopień przechylenia. Zazwyczaj klatki podzielone są na kilka celi, dzięki czemu można podzielić zwierzęta np. pod względem ich wielkości. Oczywiście możliwe jest też całkowite wyjęcie ścianki działowej – w ten sposób powstaje wersja mono klatki dla przepiórek. W klatce znajdują się wszystkie niezbędne elementy. Można w niej znaleźć np. tacę, na której gromadzone są odchody zwierząt. Jest też korytko, do którego wsypuje się pokarm dla ptaków. Jako że klatkę można składać i rozkładać, to jest ona bardzo łatwa w transporcie. Zaletą takich klatek jest to, że ich konstrukcja jest naprawdę solidna.

Dzięki temu klatka na pewno nie będzie się odkształcać. Drzwiczki klatki otwierane są do środka, co sprawia, że można je obsługiwać praktycznie jedną ręką. W jednej klatce mieści się zazwyczaj około 40 przepiórek – w zależności od rozmiarów klatki.