Metody monitorowania telefonów

Monitorowanie połączeń za pomocą aplikacji podsłuchowych jest jednym z najczęściej używanych, niekonwencjonalnych sposobów pozyskiwania informacji, dostępnych prywatnym detektywom i służbom mundurowym. Z racji iż wszystkie systemy operacyjne urządzeń przenośnych są do siebie zdecydowanie podobne, obłożenie urządzenia monitoringiem jest obecnie dość łatwe.

Sposoby monitorowania połączeń telefonicznych

monitoring telefonuMonitorowanie połączeń przeprowadzane jest poprzez wprowadzenie do pamięci urządzenia aplikacji, która samoczynnie wykrywa rozpoczęcie czy zakończenie rozmowy głosowej, i powiadamia o owym fakcie operatora, obsługującego komputer wyznaczony jako jednostka sterująca aplikacji. Najczęściej prowadzony jest aktywny monitoring telefonu, wykonywany przez operatorów słuchających przebiegu rozmów na bieżąco. Niejednokrotnie jednak zdarza się iż operator nie może być obecny przy komputerze centralnym przez cały czas, a w takich sytuacjach większość aplikacji podsłuchowych umożliwia nagrywanie rozmów i zapisywanie ich w pamięci komputera do późniejszej analizy. Nowocześniejsze i bardziej zaawansowane programy umożliwiają przekazywanie operatorom aplikacji numerów telefonów uczestniczących w danej rozmowie, dzięki czemu detektywi czy funkcjonariusze mogą skupić się na monitorowaniu wybranych rozmów, lub wykluczyć te które najprawdopodobniej nie są w żaden sposób związane z prowadzonym postępowaniem.

Operator aplikacji może również zawiesić jej działanie lub też usunąć ją zdalnie z monitorowanego urządzenia po zakończeniu postępowania. Zdalne skasowanie aplikacji całkowicie usuwa wszystkie pliki programu podsłuchowego w sposób bezpieczny dla urządzenia, ale również niewidoczny dla użytkownika telefonu z którego monitoring jest zdejmowany.