Pępek noworodka wymaga pielęgnacji

 

Przyjście dziecka na świat to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego rodzica. Powinniśmy na to odpowiednio się zatem przygotować. Spraw z tym związanych jest wiele. Przyda się także wiedza na temat pielęgnacji maluszka. Jednym z istotnych zagadnień będzie sprawa dotycząca pielęgnacji kikuta pępowiny. Należy zadbać, aby nie doszło do zakażenia w tym miejscu.

O pępek maluszka należy odpowiednio zadbać

gaziki do pępka z alkoholemKikut pępowiny odpada zazwyczaj stosunkowo szybko. Do tego czasu trzeba go traktować w sposób szczególnie delikatny. Bardzo przydatne będą w tym zakresie gaziki do pępka z alkoholem. Należy systematycznie oczyszczać pępek. Kikut trzeba także odpowiednio osuszać. Jeśli rodzic zaobserwuje jakiekolwiek nieprawidłowości w zakresie gojenia się kikuta pępowiny, koniecznie trzeba udać się do lekarza. Specjalista oceni, czy sytuacja jest niebezpieczna czy też jest to standardowy proces. Niepokój rodziców powinien wzbudzić zbyt długi okres gojenia się pępka, jak i obrzęk czy też krwawienie w okolicy pępka. Wizyta u lekarza zawsze jest konieczna, jeśli mamy wątpliwości co do stanu zdrowia pociechy. Zaraz po urodzeniu dziecko jest bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Każda choroba może okazać się niebezpieczna. Oczywiście nie chodzi o to, aby panikować bez powodu, ale o to, aby rozsądnie podejść do stanu zdrowia dziecka. Zdrowie jest zdecydowanym priorytetem. Musimy o nie dbać.

Po urodzeniu należy odpowiednio troszczyć się o zdrowie maluszka. Jedną z ważnych kwestii będzie pielęgnacja kikuta pępowiny. Koniecznie trzeba przypilnować, aby nie doszło do zakażenia. Pępek dziecka powinniśmy codziennie obserwować. Chodzi o to, aby się zagoił bezproblemowo i w odpowiednim czasie. Jeśli jednak mamy wątpliwości w odniesieniu do pielęgnacji, możemy poradzić się lekarza.