szafa teletechniczna

Przeszłość i szafa teletechniczna

Jeśli miałbym napisać cokolwiek na temat historii komputerów, to przyznam, że mógłbym mieć z tym problem. Wiem jedynie tyle, że już od lat pięćdziesiątych produkowano i konstruowano komputery, które jednak wyglądały jak ogromne pudła i były ekstremalnie niewydajne. Jak jest teraz – każdy widzi.

Szafa teletechniczna – jak powinna być zbudowana?

szafa teletechnicznaTo co kiedyś zajmowało cały duży pokój, dziś zajmuje biurko a jest znacznie bardziej wydajne i posiada większe zasoby pamięci do wykorzystania. Nie wiadomo kiedy ten postęp technologiczny się skończy, i czy w ogóle kiedykolwiek za naszego życia przyjdzie tego kres. Prawdopodobnie z roku na rok komputery będą coraz mniejsze i lepsze. Podobnie sprawa ma się z informatycznymi nowinkami. Kiedyś szafa serwerowa była znacznie większa niż to, co widzimy obecnie w serwerowniach. Tak samo sprawa ma się z innymi rzeczami. Szafa rack również nie jest już tak duża jak była kiedyś. Oczywiście w świecie informatyków nieczęsto się wymienia tak drogie sprzęty. Wiadomo jest, że gdy kupuje się kabel światłowodowy, to prawdopodobnie będzie on działał przez długie lata i nie będzie konieczności, by go wymieniać. Tak samo szafa teletechniczna. Wszystkie te urządzenia są robione tak, by wytrwały jak najdłużej i działały jak najwydajniej. Oczywiście jeśli ktoś chce powiewu świeżości w swoim pomieszczeniu, trzeba co jakiś czas robić remanent i kupować nowe urządzenia. Jeśli jednak ktoś jest skąpy i chciwy, bez problemu wyszuka takie rozwiązanie, których nie będzie potrzebował wymieniać już nigdy w życiu. Moment wymiany nastąpi dopiero wówczas, gdy na przykład serwerownia spali się, bo gniazdo keystone zostanie źle zamontowane, albo informatyk dogaszając papierosa podpali firany. Nie jest łatwo zamęczyć profesjonalnie wykonany sprzęt do takiego stopnia by wymagał natychmiastowej wymiany.

Zanim dojedzie do takiego momentu, spokojnie będzie się dało zauważyć symptomy uszkodzeń, zmniejszonej wydajności, co da czas na przygotowanie nowego sprzętu lub naprawę starego. Nie ma co z tym zwlekać – każda z tych maszyn jest bardzo potrzebna przy działaniu serwerowni.