regeneracja form wtryskowych

Regeneracja używanej formy wtryskowej

Nawet najlepiej wykonane i najbardziej odporne formy wtryskowe zużywały się z czasem, a ich żywotność często uzależniona była od materiału, z którego zostały zrobione. Regularne czyszczenie pomagało zachować owe formy w jak najlepszym stanie aczkolwiek czasem niezbędna była ich regeneracja, by mogły być używane bez spadku jakości.

Odnawianie zużytych form wtryskowych

regeneracja form wtryskowychŻywotność form wtryskowych uzależniona była od wielu czynników. Na ich zużycie wpływało przede wszystkim obciążenie, na jakie była narażona forma, wynikające z częstego użycia, wysoka temperatura czy choćby odpowiednie obchodzenie się z samą formą. Formy wykonane ze stopu metali były ogółem bardziej odporne i wymagały mniej uwagi niż odmiany z żywicy czy tworzyw syntetycznych, aczkolwiek regeneracja form wtryskowych z czasem była wymagana. Metalowe formy były o wiele łatwiejsze do regeneracji, gdyż mogły one ulec deformacji pod wpływem temperatur, ale również po prostu zardzewieć. By odnowić tego rodzaju formy, najczęściej używano wysokich temperatur by przywrócić formie domyślny kształt, oraz stosowano odrdzewiacze i środki do czyszczenia metalu, usuwając wszelkie zanieczyszczenia z wnętrza formy. Nawet pęknięte formy mogły zostać w ten sposób odnowione, choć istniało wtedy ryzyko dalszego uszkodzenia. Formy żywiczne i te z tworzyw sztucznych były o wiele trudniejsze w regeneracji, gdyż były bardziej delikatne i podatne na wszelkie uszkodzenia.

Przede wszystkim, ich regeneracja polegała na chemicznym przywróceniu kształtu przez zanurzenie formy w substancji utwardzającej. Niektóre formy mogły być naprawione przez nałożenie nowej warstwy żywicy czy tworzywa w uszkodzone miejsce, i tym samym naprawienie całości, choć wymagało to dużo manualnej pracy i zależało w dużej mierze od uszkodzenia.