Rodzaje nawierzchni boiskowych

W Polsce wciąż widuje się stare boiska betonowe lub porośnięte trawą. Zardzewiałe resztki bramek, koszy czy siedzisk straszą potencjalnym skaleczeniem, a nierówna betonowa powierzchnia grozi potknięciem i przewróceniem się.

Jakie nawierzchnie boiskowe są bezpieczne?

bezpieczne nawierzchnie na boiskoJak powszechnie wiadomo, dzieci nie interesuje, gdzie się bawią, dopóki jest to dobra zabawa. Do najpowszechniejszych zabaw należy gra w piłkę nożną, a do tego celu służyć może dosłownie każde miejsce, w którym znajduje się element przypominający bramkę. Bywa, że jest to podwórko, ale może to być także stare szkolne boisko. Nawierzchnia tego rodzaju boisk najczęściej była wykonywana z betonu, który aktualnie do najlepszych materiałów nie należy. Boiska często nie mają żadnej siatki lub zostały po niej po prostu pojedyncze słupki, a przecież zdarza się, że w okolicy może być uczęszczana przez samochody droga. Ewentualnym zagrożeniom płynącym z użytkowania takiego miejsca może zapobiec jego remont lub budowa nowego boiska. Jakie są bezpieczne nawierzchnie na boisko? Najlepszym wyborem jest nawierzchnia poliuretanowa, która może zawierać różne domieszki, na przykład kauczukową. Grubość warstwy i jej skład dopasowuje się w zależności od przeznaczenia takiego boiska. Dobrą nawierzchnią jest także murawa syntetyczna, pod którą znajduje się warstwa bezpiecznej sprężystej nawierzchni. Taka murawa nie wymaga dbania o nią, ponieważ nie ściera się i nie blaknie na słońcu. Nawierzchnia może być też wykonana z mieszanki gumy, pod warunkiem, że jest ona przystosowana specjalnie do wykonywania sportów i jest odporna na niskie i wysokie temperatury.

Boisko z odpowiednią nawierzchnią warto otoczyć odpowiednio wysoką siatką, która brew pozorom nie musi zepsuć uroków korzystania z takiego przybytku, a zabezpieczy piłkę przed wypadaniem i usunie ewentualną potrzebę dzieci do udania się na jej poszukiwanie poza terenem boiska.