Rodzaje sprzętów gaśniczych

Podstawowy sprzęt przeciwpożarowy powinien znajdować się w każdym budynku użyteczności publicznej, w firmie czy zakładzie pracy. Gaśnice, czujniki dymu i ognia czy koce gaśnicze należą do rzeczy pierwszej potrzeby, po które sięgamy kiedy zaistnieje sytuacja zagrożenia zdrowia i życia. Gdzie powinny się znaleźć? Jakie są rodzaje gaśnic i jak ich używać?

Jakie są rodzaje gaśnic i do czego służą?

gaśnica proszkowa 6kgGaśnice to sprzęt, którego zadaniem jest ugaszenie niedużego pożaru. Zgodnie z obowiązującym prawem muszą być one pomalowane na kolor czerwony. Poza tym, każda gaśnica posiadać musi naklejkę, która informuje nas o tym jakiego rodzaju jest to gaśnica oraz o sposobie jej użycia. Istnieje kilka rodzajów gaśnic, jednak najpopularniejszą jest gaśnica proszkowa 6kg, wykorzystywaną w zakładach pracy, urzędach czy szkołach. Gaśnice te zawierają proszek gaśniczy, który można stosować do gaszenia między innymi instalacji elektrycznych do 1000V, jednak może spowodować to uszkodzenie urządzeń. Oprócz tego nadadzą się do ugaszenia cieszy, takich jak benzyna, czy ciał stałych. Proszek odcina dopływ tlenu do zarzewia ognia, przez co płomienie nie mogą się rozprzestrzeniać. Do gaszenia instalacji elektrycznych lepsze będą gaśnice na dwutlenek węgla, zwane też śniegowymi. Istnieją także gaśnice wodne, czyli pianowe, które sprawdzą się przy gaszeniu pożaru ciał stałych oraz cieszy, w tym olejów. należy pamiętać o zachowaniu wszelkiej ostrożności oraz odstępu od ognia podczas używania gaśnic.

Warto wiedzieć jak używać poszczególnych rodzajów gaśnic i jaki rodzaj pożaru można nimi gasić. Może to uratować życie i zdrowie wielu osób, w tym nas samych. Poza tym, dzięki szybkiej reakcji zdusimy pożar w zarodku, nie doprowadzając do jego rozprzestrzenienia na większe obszary. Gaśnice powinny znajdować się w każdym budynku, odpowiednio oznaczone.