Skutery dla osób niepełnosprawnych

 

Skutery to pojazdy, które łączą w sobie łatwość poruszania się oraz względy ekonomiczne. Są często kupowane w Polsce, zwłaszcza jako pojazdy dla nastolatków. Jazda nimi jest przyjemna, dlatego coraz częściej korzystają z nich osoby niepełnosprawne. Oczywiście ich wózki są specjalnie do tego przystosowane.

Elektryczne skutery inwalidzkie

skutery elektryczne inwalidzkieCoraz częściej na ulicach widać niepełnosprawnych, jadących na swoich skuterach. Są to skutery elektryczne inwalidzkie. Jest to ciekawy wynalazek, który pomaga w komunikacji. Okazuje się, że taki skuter jest bardziej ekonomiczny, niż te typowe – benzynowe. Zastosowanie silnika elektrycznego pozwala sporo oszczędzić. Oczywiście prędkość jest nieco mniejsza, natomiast te środki transportu są o wiele bardziej bezpieczne. Nie emitują spalin, dlatego można się nimi poruszać w budynkach użyteczności publicznej, np. w szpitalach, centrach handlowych itp. Zazwyczaj posiadają trzy lub cztery koła, dlatego poruszanie się po podjazdach dla niepełnosprawnych jest niezwykle wygodne. Bogatsze wersje posiadają żyroskop, który dba o zachowanie równowagi poruszającego się pojazdu. W połączeniu z dobrą, hydrauliczną amortyzacją możliwe jest zjechanie z kilku schodków, bez możliwości wypadnięcia. Polskie prawo nie wymaga od inwalidów szczególnych uprawnień, ponieważ pojazdy te nie figurują w żadnym ze spisów. Dzięki temu nie trzeba robić kosztownego prawa jazdy. Jest to oczywiście spowodowane silnikiem elektrycznym. Moc skuterów jest wystarczająca, by wjeżdżać na wzniesienia w terenie, dlatego rzeźba terenu miasta nie stanowi żadnego ograniczenia.

Myślę, że państwo powinno zorganizować dodatki pieniężne pomagające zakupić taki pojazd, ponieważ jest to wielka korzyść dla inwalidów. Mogą oni cieszyć się zwyczajnym życiem, przez co na przykład podjąć pracę zawodową. Na pewno wspomogłoby to rozwój gospodarczy kraju oraz odciążyło państwowe placówki zdrowia.