Transport materiałów w obrębie zakładu

Automatyzacja procesów w zakładach przemysłowych przynosi wiele korzyści. Większa wydajność czy powtarzalność procesu to tylko niektóre z nich. Wraz z inwestycjami w park maszynowy przedsiębiorstwa rośnie również jakość wytwarzanych produktów. Oprócz automatyzacji równie ważnym zagadnieniem jest odpowiednie zaplecze logistyczne.4

Wzrost możliwości logistycznych przy użyciu taśm

taśmy transportująceW przypadku dużych fabryk wyjątkowo istotnym jest zapewnienie wszystkich niezbędnych materiałów do realizacji poszczególnych etapów procesu. W tym celu logistycy zamawiają półprodukty na magazyn centralnych, z którego są następnie rozdzielane na magazyny poszczególnych działów o ile takie istnieją. W zależności od stopnia automatyzacji zakładu proces ten może się odbywać przy pomocy wózków widłowych lub wózków samojezdnych. Oba te rozwiązania ustępują jednak najczęściej wybieranej opcji czyli taśmom transportującym. Rozwiązanie takie jak taśmy transportujące pozwala przemieszczać nawet ciężkie przedmioty na znaczne odległości pomiędzy magazynem a stanowiskami odbiorczymi. Zaletą jest brak zaangażowania dodatkowych osób w proces oraz możliwość pełnej jego automatyzacji. Taśmy transportowe umożliwiają znaczny wzrost wydajności dzięki usprawnieniu procesów logistycznych, które zachodzą pomiędzy poszczególnymi komórkami w obrębie zakładu. Warto zaznaczyć, że w przypadku niektórych sektorów czy branż przemysłu taśmy transportujące stanowią trzon działalności firmy.

Jest tak między innymi w przypadku firm kurierskich czy segregacji przesyłek listowych. Taśmy transportujące znajdują również zastosowanie między innymi na lotniskach, gdzie są wykorzystywane do transportowania bagażu osób podróżujących. Jak widać zastosowań tego rozwiązania jest bardzo wiele, z czego wynika fakt jego nieustającej popularności.