Tworzenie sztucznego potoku w ogrodzie

 

Systematyczne „upiększanie” własnego ogrodu dokonywane na różne sposoby dla wielu osób staje się wielką życiową pasją. Nic zatem dziwnego, że „dopieszczają” one starannie praktycznie każdy element znajdujący się na terenie całego obszaru ogrodu. Tak by ostatecznie wyglądał on jak najbardziej oryginalnie, a także posiadał odpowiednie walory estetyczne.

Warianty sztucznego potoku w ogrodzie

sztuczny potok w ogrodzieZanim ktokolwiek definitywnie zdecyduje się na utworzenie sztucznego potoku w swoim ogrodzie, powinien pamiętać przede wszystkim o tym, że istnieje kilka wariantów dotyczących jego powstania. Sztuczny potok w ogrodzie może być bowiem bez trudu uformowany z betonu, kamienia lub folii. Najłatwiejsza do budowy, a co za tym idzie, najczęściej wykonywana, jest opcja trzecia, a zatem, sztuczny potok w ogrodzie, skonstruowany na bazie folii. Aby go stworzyć, trzeba najpierw wybrać na terenie ogrodu, właściwie dla niego miejsce, najlepiej gdzieś w pobliżu ujęcia wody. Pierwszym etapem, w momencie gdy konstruowany jest sztuczny potok w ogrodzie, staje się wykopanie przy pomocy koparki bądź zwykłej łopaty, odpowiednio głębokiego i szerokiego dołu, który następnie służył będzie jako koryto potoku. Potem należy wysypać specjalny „drobny” piasek, chroniący folię, która zostanie wyłożona późnij, przed potencjalnymi uszkodzeniami. Folia taka powinna być ponadto odporna na zmienność temperatury oraz promieniowanie ultrafioletowe, jak również dostatecznie mocna. Wówczas, sztuczny potok w ogrodzie w pełni bezpieczny będzie od wszelkiego rodzaju zagrożeń i niebezpieczeństw. Kolejną czynnością, po wyłożeniu folii w wyżłobionym korycie, staje się nawodnienie koryta wodą. Dobrze byłoby, aby pochodziła ona z zamontowanego w ogrodzie hydrantu, wtedy nie będzie problemu z jej ewentualnym uzupełnieniem, w przypadku wystąpienia niedoborów. W tym miejscu warto nadmienić, że nawodnienia można dokonać przy pomocy specjalnego filtra, w rezultacie, wypełniająca potok woda będzie odpowiednio oczyszczona z niepożądanych elementów, takich jak bakterie czy grzyby.

Warto też podkreślić, że, kończąc budowę „scenerii”, w jakiej funkcjonował będzie sztuczny potok w ogrodzie, nie należy także zapominać o rozłożeniu wokół niego kamieni, co niewątpliwie jeszcze bardziej doda mu wyjątkowości i uroku, w oczach odwiedzających go osób.