Uzdatnianie wody w domu

Planując budowę własnej studni trzeba brać też pod uwagę skuteczne filtrowanie i uzdatnianie wody, aby nadawała się ona do użytku w gospodarstwie domowym. Jeśli studnia ma służyć jedynie pracom w ogrodzie i wokół domu, a do tego zazwyczaj służą płytkie, kilkumetrowe studnie kopane, inwestowanie w skomplikowaną filtrację nie jest konieczne. Jeśli jednak woda ma zaopatrywać cały dom, konieczne jest skuteczne jej uzdatnianie.

Jak wygląda stacja uzdatniania do wody?

domowa stacja uzdatniania wodyStudnie kopane lub abisynki to najczęściej ujęcia wody, którą wykorzystujemy do podlewania kwiatów i roślin w ogrodzie, mycia samochodu lub porządkowania terenów wokół domu. Jeśli chcemy dostarczyć wodę do całego gospodarstwa domowego, warto zainwestować w studnię głębinową, której głębokość to nawet kilkadziesiąt metrów. Zasoby wody na takiej głębokości są wystarczająco duże, a sama jakość wody, do której nie przenikają zanieczyszczenia z powierzchni jest dość dobra. Mimo tego konieczne będzie filtrowanie i uzdatnianie, a zatem przyda się domowa stacja uzdatniania wody. System ten pozwoli na usunięcie z wody zanieczyszczeń i wszelkich nadmiarów pierwiastków, które mogą powodować rozmaite problemy, czy też awarie sprzętów domowych. Domowa stacja uzdatniania wody to dość duże urządzenie, wymaga odpowiedniej przestrzeni, dostępu do prądu oraz odpływu kanalizacyjnego. Podstawowym elementem jest kolumna ciśnieniowa, gdzie znajduje się złoże filtracyjne i tam właśnie odbywa się uzdatnianie wody. Prócz tego obok znajduje się zbiornik na roztwór regeneracyjny, dzięki któremu raz na jakiś czas regenerowane jest złoże filtracyjne. Popłuczyny z tego procesu usuwane są do studzienki kanalizacyjnej, ponieważ ich jakość nie pozwala na ponowne wykorzystanie.

Obsługa urządzenia jest wyjątkowo prosta, można powiedzieć, że stacja jest niemal bezobsługowa. Proces uzdatniania jest automatyczny, a jedyną pracą z naszej strony jest kontrola ilości złoża regeneracyjnego oraz jego ewentualne uzupełnianie w razie konieczności. Pamiętajmy zatem, aby zapewnić sobie w tym celu odpowiednią przestrzeń. Od czasu do czasu warto także skontrolować parametry wody, aby upewnić się, że stacja działa zgodnie z przeznaczeniem.