Wypadek na terenie Unii Europejskiej

 

Podróżując zarówno po Europie jak i całym świecie, spotykamy się zarówno z sytuacjami niezmiernie przyjemnymi jak i również z tymi do przyjemnych nie należącymi. Zdecydowanie do tych drugich można zaliczyć wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zdarzenia drogowe a w szczególności wypadki i kolizje. Nawet jeżeli nie są one groźne dla naszego zdrowia, wywołują bardzo dużo niepotrzebnego stresu i zmartwień.

Co zrobić podczas wypadku na terenie UE?

wypadek drogowy w Unii EuropejskiejPodczas wyprawy na wymarzone i wyczekiwane wakacje lub podczas podróży służbowej przydarzył się nam wypadek drogowy w Unii Europejskiej i od czego w takiej sytuacji zacząć? Po pierwsze i najważniejsze to nie panikować, zachować spokój i w miarę możliwości zimną krew. Nie my pierwsi i nie ostatni. Zacząć należy od racjonalnej oceny zaistniałej sytuacji. Sprawdzić czy ktoś został poszkodowany podczas wypadu i czy przypadkiem nie potrzebuje pilnie naszej pomocy. Sprawdzić co tak naprawdę się stało, czyli kto był winny i ile pojazdów i osób brało w tym udział. Następnie zorientować się czy nasze pojazdy są odpowiednio oznakowane i nie stwarzają dalszego zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli tak jest trzeba jak najszybciej oznaczyć odpowiednio i zabezpieczyć miejsce wypadku. W razie potrzeby należy wezwać odpowiednie służby ratunkowe takie jak straż, pogotowie czy policja. Warto tu pamiętać, iż na terenie całe Unii Europejskiej działa numer 112.

Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych skutków wypadku i pomoże odpowiednio wyjść z zaistniałej sytuacji. Należy pamiętać o tym, iż obowiązkiem każdego człowieka jak i kierowcy jest udzielenie pomocy innym poszkodowanym, podczas każdego wypadku i kolizji drogowej. Oczywiście wszystko w miarę własnych możliwości.