Wytrzymałe nawierzchnie afaltowe

Nawierzchnie drogowe po których poruszają się ciężkie pojazdy, muszą być wykonywane z wytrzymałej masy, która dodatkowo może być łatwo budowana. Dlatego od wielu lat stosuje się nawierzchnie, wykonywane z wielu rodzajów asfaltu. Można go spotkać praktycznie wszędzie, a drogi boczne, główne czy rowerowe są wykonywane z coraz lepszej jakości nawierzchni. Jakie typy dróg z asfaltu spotkamy w naszym kraju?

Dobrze wykonane drogi z asfaltu

asfalt drogowyNawierzchnie tego typu charakteryzują się wytrzymałością, i mogą być stosowane na przykład przy budowie dróg krajowych lub autostrad. Asfalt drogowy może przybierać formę laną, co oznacza, iż jest on nanoszony na chodniki lub jezdnię za pomocą specjalnych maszyn, który rozprowadzają go po całym pasie drogowym, przy okazji go ubijając. Oprócz typu lanego możemy spotkać także asfalt w formie płyt, które są układane jedna przy drugiej. Tego typu nawierzchnia płytowa jest często stosowana do budowy dróg dwupasmowych, a także takich, gdzie oczekiwana wytrzymałość na nacisk będzie bardzo wysoka. W wielu wypadkach możemy mieć także do czynienia z betonem asfaltowym, który powstaje poprzez mieszanie piasku i materiałów wypełniających. Wszelkiego rodzaju wysokiej jakości nawierzchnie asfaltowe są bardzo pożądane w przypadku budowy dróg, gdzie mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu samochodowego. W tych miejscach wysokiej klasy asfalt może być odporny na powstawanie kolein.

Dobrej klasy nawierzchnie są też odporne na działanie niskich temperatur, które mogą w wielu wypadkach wyrządzać wiele szkód nawierzchniom drogowym. W wielu miejscach droga asfaltowa może być odporna na wzmożony ruch samochodów nie tylko poprzez wytrzymałość na nacisk, ale także na wykruszanie się i powstawanie niebezpiecznych dziur.